USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Bakan Nebati'den 'IMF ile bir anlaşma imzalandı' iddialarına açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Prof. Bilge Yılmaz ın IMF iddialarına yanıt verdi.

Bakan Nebati'den 'IMF ile bir anlaşma imzalandı' iddialarına açıklama
14-08-2022 14:02
Google News

Nebati, "IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Prof. Bilge Yılmaz'ın dün yayınlanan bir televizyon programında bulunduğu iddialar ile ilgili bir açıklama yaptı. Türkiye, IMF'den 6.5 Milyar Dolar borç mu aldı?

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Merkez Bankası'nda IMF'den alınan 6,5 milyar doların olduğunu iddia etmişti.

Bakan Nebati, Twitter'dan yaptığı açıklamada Türkiye'nin IMF'den borç aldığına ilişkin iddiaları reddetti. Nebati, "IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir" ifadelerini kullandı.

Nebati'nin açıklamaları şu şekilde:

"Sayın Prof. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü.

Ben size durumu anlatayım; Uluslararası Para Fonu (IMF) üye ülkeleri desteklemek amacıyla SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamaktadır. SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır.

Geçtiğimiz yıl; ABD’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları tutarında rezerv imkânı sağlanmıştır.

Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir.

Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ilişkin açıklamalar gerçek dışıdır."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler